Завръщането на дискретния лукс
Завръщането на дискретния лукс: уместно ли е сега да говорим за лукс? От известно време подготвям този пост, питайки се дали във време на изолация, несигурност и естествено струпан битовизъм, теми като тази биха били интересни.
Знаете ли, че според прогнозите, индустрията на лукса ще има по-скоро позитиви от кризата, защото:
- обичайните потребители ще запазят нивата на покупки, но най-важното е, че:
- ще бъдат привлечени нови клиенти от други сегменти, които ще преосмислят моделите на потребление в посока по-малко и по-качествено.
Доказано е, че във времена на несигурност ставаме все по-съзнателни за това как харчим времето и парите си. Всъщност, по подобие на рецесията от 2008г. , вече наблюдаваме едно завръщане към минимализма. Ако си спомняте, тогава настъпи краят на цяло десетилетие показен, пищен стил и дойде редът на изчистените дизайни на Céline и на липсата на крещящи лога. Или, както вече знаем:
Концепцията за дискретния (тихия – б.a. quiet luxury) лукс назрява от няколко години. Скромен и извън прожекторите, това е луксът на познавачите – онези, които разбират, че удовлетворението невинаги се намира във високата цена и крещящото лого.
Разбира се, за тези над 10 години от тогава промяната е мащабна, тъй като вече голяма, защото обществото е така фрагментирано, че няма единен царуващ тренд (освен може би логоманията). С масовата дигитализация хората са все по-информирани и създават свои мини общности около дизайнери и марки с изразен, нишов почерк – като например спортните облекла на Nike, разпознаваемата естетика на Rick Owens, Jil Sander, Margiela или около един от най-успешните от бизнес гледна точка луксозни брандове за мода – The Row.
Сериозна промяна е и фактът, че хората стават все по-чувствителни за темите, свързани с устойчивото и отговорно развитие и правене на бизнес. Всъщност днес,
There is no luxury without sustainability*
Настъпва преосмисляне на връзката ни с потреблението и притежанието. Каква е историята зад една дреха или аксесоар: къде са произведени, как, каква е тяхната продължителност на живота – това са въпросите, които придобиват важност, заедно с интереса към добрите материали и перфектната изработка. Проучванията сочат, че жените с добри покупателни възможности все повече заглеждат рокли и костюми, вместо клубни дрехи и тениски с крещящи лога.
ПРОДУКТ–МАТЕРИЯ–НОСИМОСТ
При дискретния лукс фокусът е върху всекидневното облекло с непреходни, култови модели – тенденция, която се оформя в последните две години. Добрата новина е, че това не прави гардероба твърде изчистен и опростен. Той остава ефектен с игра на свръх обеми и идейни комбинации в неутрални тонове.
Ползата от кризата е, че ще ускори потребителското осъзнаване. Големите класики, които асоциираме с лукса, ще останат актуални сред по-консервативните почитатели на лукса – както стана ясно след отварянето на бутика на Hermès в Китай след отмяната на изолацията. Вижте още тук.
*Няма лукс без (ако не е налице стратегия за) устойчиво развитие.
27