Какво е мултилокализъм и кога модата се превръща в изкуство?
This post is also available in: Английски Френски
Мултилокализъм. Понякога модата се превръща в чисто изкуство, с което разказва истории.
STATIONS е третият концептуален проект на част от авторите към платформата Иван Асен 22. Проект, в който дизайнерите превръщат модата и дрехата в изкуство. Изложба и история, които почувствах близки още преди да съм видяла.
Какво всъщност е мултилокализъм?
Признавам, че преди да почна да пиша тази история, нямах точен отговор на въпроса.
Сега мога да го определя най-общо като съвкупността от местата, на които се чувстваме като местни хора, които са ни близки и ни създават усещане за дом, за принадлежност.
Интересното е, че тези места може изобщо да не съвпадат с мястото, където сме родени, отраснали, прекарали голяма част от живота си. Времето, изживяно в тях не е определящо. (Всъщност, покрай всичките пътувания съм имала случаи, в които за кратки престои съм се чувствала много повече у дома си, отколкото в родния ми град София: Двата месеца, в които живеех в Нант, месеца в Лил, онези 10 дни в Мелбърн или дори супер кратките престои в Париж или Милано…)
Има лесен тест, с който да опознаем тези места, които са ни оформили като личности. Според Taiye Selasi той се базира на три думи: ритуали, взаимоотношения и ограничения.
Ритуалите са онези малки всекидневни жестове, които придобиваме, живеейки на дадено място: да пием кафе преди работа, да си събуваме обувките преди да влезем някъде, да поздравяваме с целувка по бузата.
Взаимоотношенията – това са връзките с хората, с които се чувстваме свързани, дори и когато вече не сме на конкретното място и когато не сме ги виждали от години. (Имам приятелка от следването, с която се виждаме веднъж на няколко години, а сякаш сме се разделили вчера.)
Ограниченията – тоест, къде имаме право да бъдем местни, къде паспортът ни е приет или отхвърлен. В тази графа влизат всички рестрикции, свързани с расизъм, сексизъм, религиозни и др. предразсъдъци.
STATIONS е изложба, която през модата, разглежда тези аспекти. Какво е да живееш на различни места по света, по какъв начин пътуваме и създаваме дом, където и да сме. Дрехата също е видяна като дом и като убежище, както и като средство за себеизява.
Можете да видите този уникален проект в САМСИ-Софийски арсенал Музей за съвременно изкуство до 9 декември 2017.
Снимки: Мартина Тодорова
ПП: Забелязахте ли мултилокалното ми облекло: пола на млада българска дизайнерка, френска чанта, шал, който сестра ми ми донесе от Китай и американски чорапи Stance! 🙂
30