Fashion blog and lifestyle storyteller

featured Uncategorized @bg YOU MIGHT ALSO LIKE Лукс

Луксът днес: българската перспектива в глобалния контекст

10/12/2024

Луксът днес: българската перспектива в глобалния контекст

В съвременния свят луксът надхвърля рамките на притежанието на скъпи предмети – той е символ на изключителност, стойност и връзка с вечността. В България, както и в останалата част на света, индустрията на лукса се развива, за да обедини устойчивостта, персонализацията и емоционалната връзка с потребителя. От архитектура до диаманти, от суперяхти до системи за алкална вода – луксът днес отразява здравето, ексклузивността и уважението към природата.
В тази публикация събрах и обобщих основните елементи и темите, които ми направиха силно впечатление по време на конференцията Lux Only.

Устойчивостта: в основата на модерния лукс

Продукти, които издържат десетилетия и могат да бъдат поправени – това е истинската стойност“, сподели Станко Милушев от Bang & Olufsen. Фокусът върху сертификацията и кръговата икономика следва глобалните цели за устойчиво развитие. Тази трансформация преосмисля лукса като концепция, уважаваща природата и осигуряваща бъдеще.

Времето и доверието: новото финансово измерение на лукса

По думите на Клаудия Фигл от Gutmann Private Bankers „най-ценният ни актив е доверието на клиентите“. Банката поставя акцент върху подкрепата на ролята на жените в бизнеса, устойчивостта и финансовата грамотност, насочена към следващото поколение.
Луксът днес е време и спокойствие – усещането, че някой се грижи за вашето богатство,“ допълни Клаудия Фигл, подчертавайки новото измерение на финансовата сигурност.

Диамантите: история на вечната елегантност

Диамантите остават универсален символ на лукса. „Въпреки разпространението на лабораторно създадените алтернативи, естествените диаманти ще запазят своето място в света на лукса,“ отбелязва Татяна Духарска, първата българка жена-диамантер на борсата в Антверпен.
Цветните диаманти, които се търгуват за милиони, демонстрират красотата на природата и майсторството на старите бижутери. Татяна съветва клиентите да открият пътя на бижуто, като посетят ателиетата в Антверпен и се докоснат до ювелирното изкуство.

Архитектурният лукс: красота, естетика и устойчивост

Зелената архитектура е новото лице на лукса,“ според арх. Пламен Мирянов, Arteks Engineering. Той апелира за създаване на градски пространства, обединяващи естетика, устойчивост и висококачествени материали.
Сградата трябва да насърчава здравето, да бъде икономически жизнеспособна и да отразява основните ценности“. Чрез енергийна ефективност, възобновяеми ресурси и екологичен дизайн архитектурата става символ на обществените ангажименти към качеството и околната среда.

Луксът е време и свобода

На първото издание на Salon du Luxe в Париж, Жан-Клод Бивер каза, че най-големият лукс е времето, защото това е единственото нещо, което не можеш да си купиш. Неслучайно, всичко, което помага да се оптимизира времевия ресурс, е неразривна част от високия сегмент услуги.

„Евтиното не може да бъде лукс“

подчерта Vadim Horiszny от NetJets, лидер в частната авиация. С увеличаването на броя на технологичните предприемачи и младите клиенти, частните самолети все повече се използват за лични пътувания, вместо за бизнес.
Индустрията на суперяхтите процъфтява. Както обясни Димитър Панайотов от LZ Yachting, „един ден на яхта се равнява на 3,5 дни почивка в друга среда“.
Растящият интерес към модулни и устойчиви яхти отразява ангажимента към иновациите и опазването на околната среда. А поколението Z e в основата на нови форми на потребление като чартъри, boat клубове и др.

Колекции: българският подход към лукса

Колекционерството е обединяващата дума,“ споделя Невена Стоянова от Luximmo Group. Българите често започват с инвестиции в трофейни имоти – престижни локации или сгради с историческа стойност, преди да разширят портфолиото си с луксозни имоти в чужбина.
През последните години Дубай стана гореща точка за българските инвеститори, благодарение на динамичния културен живот и високите възвръщаемости,“ допълни тя.

Здравето: най-ценният лукс

Луксът е грижа – за себе си, за семейството и за клиентите“ – това акцентира Антония Комитова от doTERRA. Чрез ароматерапия и интуитивен подход към храненето, тя подчертава значимостта на емоционалното и физическото здраве.
По същия начин, TYENT системите за алкална вода преосмислят консумацията на вода. „Семейство, което използва йонизирана вода, спасява природата от 7000 пластмасови бутилки годишно, съчетавайки здравето с устойчивостта“, обясни Радослава Кафелова.

Персонализация: детайлите създават преживяване

Луксът не може да бъде индустриализиран – той е личен, детайлен и силно свързан с взаимоотношенията с клиента. От Caviar Couture, които предлагат изработка по мярка и ексклузивен достъп, до Mercedes-Benz, които акцентират върху изживяванията чрез сътрудничества с Moncler и Louis Vuitton, персонализацията е в сърцевината на високия клас услуги.
Значението, което усещате като клиент, е същността на лукса,“ отбеляза Негован Йосифович от Silver Star Group, подчертавайки, че новото поколение клиенти цени както традицията, така и иновациите.

Луксът в България следва световните тенденции, но със своите автентични местни специфики. Независимо дали става дума за инвестиции в диаманти, имоти или зелена архитектура, луксът съчетава вечна елегантност, устойчивост и емоционална връзка. С промяната на начина на живот, дефиницията за лукс също се променя – от излишък към смисъл, качество и грижа.
Темата за индустрията на лукса винаги е била на фокус в блога, а тук можете да си припомните някои от най-интересните ми статии и анализи.

40

Written by:



Leave a comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

*